03.02.2011

ILTAPÄIVÄN SÄVELIÄ -sarja alkaa

ajankohtaista_ipsavalet.jpg

Varttuneemmalle väelle suunnatut iltapäivätilaisuudet nostavat mieliin mukavia muistoja menneiltä vuosikymmeniltä musiikin ja juontojen johdattamina. Tänä keväänä tapaamme tangokuninkaallisia vuosien varrelta, kuuntelemme rentoa swingiä ja maalaislääkäri Kiminkisen kansantajuisia ja suorasanaisia ohjeita.

 

La 5.2.  klo 16  Sinivalkoiset sävelet soivat.

Tangokuninkaallisia on valittu jo vuodesta 1985 lähtien. Sibeliustalon konsertissa tavataan harvemmin kuultuja kuninkaita ja kuningattaria vuosien varrelta eli Risto Nevala (1989), Mira Kunnasluoto (2000), Matti Korkiala (1997) ja Saija Tuupanen (2003), joita säestää MMM-kvintetti. Ohjelmistoon on valittu suomalaisia kauniita lauluja, joihin johdattele Heikki Kahila. Pääsali.

 

La 12.3. klo 16  Big Swing - Pentti Lasasen 75-vuotisjuhlakonsertti. 

Hyväntuulista ja viihdyttävää swingiä kuunnellessa unohtuvat arjen surut. Pentti Lasanen on koonnut eturivin ammattimuusikoista Big Swing -orkesterin, jonka laulusolisteina esiintyvät 60-luvun suosikki Kai Lind ja upeaääninen tulkitsija Annimaria Rinne. Tunnetun teatterisuvun jälkeläinen aloitteli uraansa teatterissa ja Disney-elokuvaäänenä, kunnes pääsi 16-vuotiaana lauluoppiin New Yorkiin, jossa kiinnostus jazziin syttyi omien suosikkien kuten Peggy Leen myötä. Annimaria on levyttänyt herkkää iskelmää, mutta esiintyy enimmäkseen jazz- ja swing-kokoonpanoissa. Konsertin juontaa Seppo Hovi. Pääsali.

 

Ke 30.3.  klo 15  Selvin sanoin ja suomenkielellä.

Terveyskeskuslääkäri Tapani Kiminkinen on tullut tunnetuksi sekä radiosta että televisiosta suorasanaisena maalaislääkärinä, jota on alettu tituleerata tohtoriksi kuten ennen kaikkia lääkäreitä. Kiminkisen kansantajuiset, huumorilla höystetyt puheet menevät suoraan asian ytimeen, oli sitten puhe sairaudenhoidosta tai hyvästä elämästä – johon tietysti kuuluu musiikki.
 
Puhetta terveydestä Tohtori Kiminkisen johdolla ja mukavaa musisointia trubaduuri Aimo Kokkolan kanssa. Tilaisuus on Puusepän salissa.  Lipun hintaan kuuluu kahvitarjoilu.

Järj. Sibeliustalo ja Montteeri Oy