
Suomen Kansallisooppera 100 vuotta -vierailukonsertissa keskiviikkona 17.8. klo 19. kuullaan Richard Wagnerin Valkyria-oopperan 1. näytös. Yli 100-henkistä orkesteria johtaa kapellimestari Leif Segerstam ja solisteina laulavat tenori Jyrki Anttila (Siegmund), sopraano Kirsi Tiihonen (Sieglinde) ja basso Jyrki Korhonen (Hunding).
Laulukieli saksa. Vastoin ennakkotietoa ei tekstitystä teknisten ongelmien takia.
Saatavilla erilliset käsiohjelma ja libretto (saksa/suomi).
Kesto 60 min, ei väliaikaa.
Liput 25 / 20 / 13 €
Järj. Lahden Sibeliustalo Oy ja Kansallisoopperan Säätiö
Valkyria, 1. näytös (konsertti)
Saksalaisessa oopperadraamassa 1870-luvulta on yhtä uskomattomia tapahtumia ja tunteita kuin tämän päivän TV-sarjoissa. Kaksoset Sieglinde ja Siegmund kasvavat metsän kätköissä, mutta joutuvat erilleen. Tytär siepataan ja pakkonaitetaan Hunding-nimiselle miehelle. Eräänä myrsky-yönä veli pelastautuu sattumalta sisarensa taloon tuntematta tätä, ja nuoret rakastuvat intohimoisesti. Ylijumala Wotanin saarneen iskemällä taikamiekalla on myös osuutensa tapahtumien käänteissä. Vaikka Sibeliustalossa kuullaan konserttiversio, siivittää Wagnerin hurmaava ja voimallinen musiikki varmasti mielikuvituksen lentoon.
Richard Wagnerin (1813-1883) neliosaisen oopperasarjan Nibelungin sormus (Ring) osat ovat Reininkulta, Valkyyria, Siegfried ja Jumalten tuho. Suomen Kansallisoopperan ohjelmistossa on tänä syksynä Valkyria, joten ennen koko oopperan katsomista kannattaa ottaa esimakua konsertissa Sibeliustalossa.