Sibeliustalon kesä: Ismo Alanko

Viime vuosina suuren suosion saavuttanut Sibeliustalon kesä toteutuu myös tänä vuonna. Kiitelty tapahtumasarja tuo heinäkuun keskiviikkoiltoihin neljä kotimaista eturivin artistia kesäiselle keikalle Vesijärven ainutlaatuisiin rantamaisemiin. Sibeliustalon kesä on ennen kaikkea viihteellinen kokonaisvaltainen elämys, jossa livemusiikki, kesäinen tunnelma ja upea ympäristö kohtaavat. Iltaa pääsee viettämään rennosti jo ennen keikkaa, ja tunnelmasta voi jäädä nauttimaan ilta-aurinkoon Sibeliustalon kesäterassille.

Ismo Alanko on yli 40-vuotisen taiteilijauransa aikana myynyt lähes 700 000 levyä, pokannut lukuisia Emma-patsaita ja myynyt loppuun kiertueita ja konsertteja jokaisella uransa vuosikymmenellä. Hän on luonut ainutlaatuisen uran suomalaisen musiikin kentällä tinkimättömänä taiteilijana, valloittaen kotimaisten yleisöjen sydämet luomalla jatkuvasti uutta. Utelias ja uudistumiskykyinen muusikko tunnetaan myös oivaltavista lyriikoistaan, jotka ovat iskostuneet suomalaisten mieliin koko 40-vuotisen uran ajan.

Tapahtumailtoina Sibeliustalon Kesäterassi kutsuu viihtymään jo hyvissä ajoin ennen keikkoja. Tarjolla on kylmiä juomia, kesäisiä herkkuja ja rentoa tunnelmaa. Illan fiiliksestä vastaa DJ All Jam, joka virittää kesäillan täydelliseen tunnelmaan jo ennen lavan päätähtiä.

Ovet Sibeliustalon Kesäterassille aukeavat klo 17.30 ja illat jatkuvat klo 23.30 saakka. Ismo Alanko nousee Metsähallin lavalle klo 20.

Ikäraja 18 vuotta. Metsähallissa ei istumapaikkoja.

Tapahtuma-alueelle saa tuoda oman tyhjän 0,5 litran läpinäkyvän muovipullon. Metsähallissa on maksuton vesipiste.

Aikataulu ja liput

ke 22.7.2026 klo 20.00
Location
Metsähalli

Liput 39,50 €

Hinta sisältää käsittelykulut 4,00 €. Hintaan lisätään tilausmaksu alk. 1,50 € / tilaus.