Planeetat soivat Lahden Sibeliustalon uruilla

Planeetat soivat Lahden Sibeliustalon uruilla

Yksi Suomen merkittävimmistä urkureista, urkujensoiton professori Kari Jussila konsertoi Sibeliustalon uruilla tiistaina 23.9.2014 kello 19. Jussila on Pohjoismaiden vanhimman urkutaidetta edistävän yhdistyksen, Suomen Organum-seuran, kunniajäsen ja entinen puheenjohtaja.

Konsertti on osa Organum-seuran 50-vuotisjuhlavuoden kunniaksi Sibeliustalossa järjestettyä iltakonserttisarjaa. Ohjelmassa on muun muassa tanskalaisen säveltäjän Bengt Lorentzenin Planeetat-sarjan osat Aurinko, Venus ja Saturnus. Aikanaan Pariisin Notre Dame -katedraalin urkurina toimineen Louis Viernen säveltämä Kuun valo täydentää ohjelman tähtitieteellistä ulottuvuutta.

Sibeliustalon ja Organum-seuran yhteisessä iltakonserttisarjassa esiintyvät Kari Jussilan lisäksi Hanna Laakkonen-Yang tiistaina 28.10. ja Marianne Gustafsson-Burgman tiistaina 18.11. Heidän ohjelmissaan on luvassa lisää ranskalaisen urkumusiikin sävyjä.

Ti 23.09. Kari Jussila.
Ti 28.10. Hanna Laakkonen-Yang.
Ti 18.11. Marianne Gustafsson-Burgman.

Osta liput